Na co zwrócić uwagę kupując zadłużone mieszkanie?

Na co zwrócić uwagę kupując zadłużone mieszkanie?

Kupno zadłużonego i zniszczonego mieszkania to jeden z najprostszych metod inwestycji kapitału. W odróżnieniu od zakupu działki rolnej bądź zakupu lokalu mającego służyć za biuro, rola inwestora sprowadza się jedynie do kilku czynności.
Kiedyś aby kupić zadłużone mieszkanie należało szukać w ogłoszeniach, pytać znajomych i komorników, kto i na ile jest zadłużony.

Dziś wystarczy mieć dostęp do internetu i serwisów, które dostarczają Ci wszystkich niezbędnych informacji. W każdym z tych serwisów znajdziemy kilkadziesiąt ogłoszeń o sprzedaży owych zadłużonych mieszkań. W żaden sposób nie bierz pod uwagę możliwą wysoką ich cenę gdyż właściciele są najczęściej w bardzo złej sytuacji finansowej a ich długi mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych.
Właściciel aby sprzedać swoją zadłużona nieruchomość ma dwie możliwości. Albo wystawi swój majątek na aukcji komorniczej albo sprzeda samodzielnie, przez co w tym przypadku możliwości negocjacji ceny są bardzo duże i często otrzymanie upustu w wysokości 30% ceny wyjściowej jest bardzo proste.
Kiedy już zdecydujesz się na zakup danej nieruchomości, sprawdź rzeczywisty stan zadłużenia. Teoretycznie powinno to byś zapisane w akcie notarialnym, jednak aby nie narażać się na zbędne koszty, wystarczy, że sprawdzimy numer księgi wieczystej w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych (obecnie istnieje dostęp przez internet). Jeżeli natomiast sprzedawca nie posiada numeru księgi wieczystej, udaj się do sądu gdzie za drobna opłatą taki numer uzyskasz.
Ostatnim krokiem już po podpisaniu umowy, w której musi być zawarta informacja, że część pieniędzy zostania przekazana na uregulowanie należności (kupujemy lokal, który nie jest zadłużony) – będzie sprawdzenie korespondencji. To pozwoli Ci ostatecznie zweryfikować czy na podany adres nie dochodzą kolejne ponaglenia o płatności. Wtedy też dobrze poinformować nadawcę, że dany adresat już tutaj nie mieszka. Zdarza się, iż pod podanym adresem mieszkania zarejestrowana jest też często zadłużona firma. Wtedy fakt zmiany właściciela lokalu wystarczy zgłosić do urzędu miejskiego.
Teraz możesz wyremontować swoją nieruchomość i sprzedać. Zwróć uwagę na opodatkowanie. Jeżeli sprzedasz zakupione mieszkanie zaraz po jego zakupie, zapłacisz duży podatek, natomiast jeśli uzyskane pieniądze przeznaczysz na zakup kolejnego mieszkania bądź spłatę kredytu hipotecznego, zostaniesz z podatku zwolniony.

Leave a Reply